ستاد دیه نمایندگی استان تهران
اخبار
آزادی پدرشهیدی که بابت دیه تحمل حبس می کرد
پدر 75 ساله شهیدی که بابت دیه جرایم غیرعمد و غیرکلاهبردار در زندان به سر می برد، ظهر دیروز - دوشنبه - با همت ستاد دیه کشور و استان تهران از حبس رهایی یافت.

تهران - ایرنا - پدر 75 ساله شهیدی که بابت دیه جرایم غیرعمد و غیرکلاهبردار در زندان به سر می برد، ظهر دیروز - دوشنبه - با همت ستاد دیه کشور و استان تهران از حبس رهایی یافت.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، احمدآقا پدر شهیدی است که شهریور سال 93 تصمیم به بازسازی بخشی از منزل خود گرفته و در یک قرارداد شفاهی قرار شد فردی به نام عبدالله که همسری بیمار و چند فرزند دانشجو و دم‌ بخت داشت، 600 هزار تومان بابت این کار پرداخت کند.
اما از آنجا که حمام خانه نور کافی نداشت عبدالله مجبور می شود از اتاق مجاور با سیم‌ کشی غیراصولی این نور تأمین کند؛ او چند روز بعد دچار برق‌گرفتگی شدید شده و با وجود تماس با اورژانس،‌ فوت می کند.
پس از این ماجرای تلخ، خانواده عبدالله با شکایت از احمدآقا، این پیرمرد را به دادگاه می کشاند و قاضی پرونده با توجه به قصور طرفین، احمدآقا را به پرداخت نیمی از دیه محکوم می کند. این پدر شهید داستان که در این مدت سه سال توان پرداخت سهم دیه خود را نداشت در نهایت آبان امسال روانه زندان می شود.
کارشناس ستاد دیه برای پیگیری مشخص می شود، با وجود اینکه این پدر شهید توانسته بود فقط 35 میلیون تومان از دیه را تأمین کند، همچنان 70 میلیون تومان به خانواده عبدالله بدهکار بود و تا زمانی که این مبلغ را تأمین و پرداخت نمی کرد باید در زندان می ماند.
ستاد دیه کشور و ستاد دیه استان تهران در نهایت با استفاده از محل ویژه و با کمک خیران مبلغ دیه این پدر شهید را تامین کردند و او ظهر دیروز از زندان آزاد شد و به جمع خانواده خود پیوست.
به گزارش ایرنا، زندانیانی که به دلیل نبود توانایی نسبت به پرداخت دین ( حق الناس ) در جرائم غیر عمد مانند ایراد صدمه بدنی و یا قتل غیرعمد ناشی از تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، محکومیت های مالی نظیر مهریه معقول و نفقه و چک های بلامحل غیرکلاهبردار محبوس در زندان ها هستند، زندانیان جرایم غیرعمد و یا غیرکلاهبردار نامیده می شوند که ستاد مردمی دیه از سال 69 تا کنون این افراد را تحت حمایت خود قرار داده و طی این سال ها، بیش از 80 هزار مددجوی غیرعمد با کمک ستاد دیه آزاد شده و به خانه و زندگی خود برگشتند.
ستاد دیه اخیرا اعلام کرد که کمک‌ های مردم نوع دوست ایران اسلامی در ١٠ ماهه امسال به این ستاد، زمینه آزادی 8100 زندانی جرایم غیرعمد را فراهم کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا چهار شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶