ستاد دیه نمایندگی استان تهران
اخبار
جشن گلریزان با حضور نیکوکاران بازار تهران در امامزاده زید(ع) برگزار شد
طی سال گذشته نه هزار و ۱۴۳ نفر با گذشت ۲۸۰ میلیاردی اولیاءدم و شکات از زندان‌های سراسرکشور آزاد شده اند که به صورت میانگین، سرانه آزادی هر مددجو رقمی معادل 40 میلیون است.

 

به گزارش روابط عمومی نمایندگی ستاد دیه استان تهران، رئیس ستاد دیه کشور با اعلام این خبر در مراسم گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان تهران گفت: از ابتدای تأسیس ستاددیه در سال 1368 تاکنون نزدیک به 110 هزار زندانی نیازمند غیربزهکار از زندانهای سراسر کشور رهایی یافته‌اند که بخش عمده‌ای از اعتبارات لازم در جهت آزادی این افراد از محل کمک‌های مردمی تأمین شده است.

سید اسدالله جولایی ضمن ارایه آمار‌ی از عملکرد نمایندگی‌های ستاد دیه ادامه داد: طی سال گذشته نه هزار و ۱۴۳ نفر با گذشت ۲۸۰ میلیاردی اولیاءدم و شکات از زندان‌ها آزاد شدند که سرانه آزادی هر مددجو رقمی معادل 40 میلیون است.

در ادامه این مراسم مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران اظهار داشت: با تلاش و پیگیری کارشناسان نمایندگی ستاد دیه و مذاکره با شکات و اخذ گذشت از دریافت مبالغی از طلبهایشان، از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، 549 نفر از زندانیان مرد و زن جرایم غیرعمد مانند تصادف، مهریه، نفقه،  بدهی های مالی ناشی از ورشکستگی بدون ارتکاب کلاهبرداری و... آزاد شدند.

مصطفی محبی افزود: این زندانیان، با کمکهای نیکوکاران استان و پرداخت ۶۵ میلیارد تومان به صورت بلاعضو یا وامهای بانکهای عامل و صندوق خسارتهای بدنی از زندان آزاد و به آغوش خانواده بازگشتند.

در ادامه این مراسم محسن رفیق دوست رئیس هیأت امنای نمایندگی ستاد دیه استان تهران با تقدیر از نیکوکاران همکار با این ستاد گفت: علیرغم تمام تلاشهای صورت گرفته، در حال حاضر ۷۱۵ نفر زندانی شامل 704 نفر مرد و یازده نفر زن زندانی جرایم غیرعمد در زندانهای این استان،  با بدهی بالغ بر ۹۴ میلیارد تومان در زندان‌های استان تحمل کیفر می‌کنند.

وی همچنین اظهار داشت: این زندانیان به خاطر حوادث رانندگی، حوادث کارگاهی، بدهی مالی و مهریه و نفقه در زندان به سر می برند و بزهکار نیستند.

بنا به این گزارش، مدیر نمایندگی ستاد دیه استان تهران هم با اشاره به آزادی ۷۹۶ زندانی تهرانی در سال ۹۵ بیان کرد: این تعداد زندانی با بدهی ۸۴ میلیارد تومانی از زندان آزاد شده اند.

منوچهر رحمانی اخذ رضایت شکات را در آزادی زندانیان تاثیر گذار دانست و گفت: گذشت شکات زمینه آزادی زندانیان نیازمند از زندان‌ها را فراهم می‌کند.

رحمانی  با تقدیر و تشکر از هیأت امنای امامزاده زید که زمینه برگزاری این گلریزان را فراهم نموده اند، اظهار داشت: کمک به اقشار ضعیف جامعه و حل مشکلات زندانیان جرایم غیرعمد، از سنت‌های نیکو و حسنه  اسلامی است.

او گفت: اعتقاد نظام اسلامی بر این است که زندان نباید محل نگهداری بدهکاران کم توان باشد،  در این خصوص، ستاد دیه همواره، سعی در آزادی زندانیان بی بضاعت با جرایم غیرعمد را داشته، در این زمینه نیکوکاران می توانند در تمام ایام سال، با واریز مبالغ هر چند اندک به این طرح کمک نموده تا گامهای اصلاح و تربیت با توانمندی بیشتر برداشته شود.

محمدرضا طالقانی رییس سابق فدراسیون کشتی هم با حضور در این جشن از خیرین به عنوان مردانی با مرام و با عاطفه یاد کرد و گفت: کمک‌های نیکوکاران نشان می دهد که هنوز روحیه پهلوانی در مردم زنده است. ان شالله با کمک خیرین و نیکوکاران زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد هر چه زودتر فراهم شود.

این گزارش می افزاید، در پایان مراسم، نیکوکاران بازاری و مهمانان حاضر در مراسم، مبلغ 330میلیون ریال جهت آزادی زندانیان جرایم غیرعمد اهدا نمودند که با این مبلغ، زمینه آزادی هفت نفر فراهم گردید.

منبع: روابط عمومی ستاد دیه نمایندگی استان تهران چهار شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶