ستاد دیه نمایندگی استان تهران
برگی از یک پرونده
خواب بد تقدیر
خواب بد تقدیر
عید می آید با کاکتوس های تیغ دار و کوتاه و بلند که اولش فکر می کنی خیلی عبوس و بداخلاق هستند ولی وقتی به آب و گلدانش می رسی، تازه می بینی پشت آن چهره خشن، یک دنیا عشق است و محبتی که همه انرژی های بد را از تو دور می کند و به جایش هوای تازه به اتاقت می بخشد...
فاجعه در مجتمع مسکونی
فاجعه در مجتمع مسکونی
مأموران آتش نشانی و اورژانس در تکاپو برای نجات آدم هایی بودند که از میان دود و آتش وحشت زده کمک می خواستند. نردبانی از حیاط خلوت به بیرون تنها راه فرارشان بود. اول زن ها و بچه ها و بعد مردها! صاحب همین خانه ای که نردبان در حیاط خلوتش گذاشته بود، همراه همسرش به نیروهای آتش نشانی کمک می کردند و آن سوی دیوار امدادگران اورژانس در تلاش برای بازگرداندن زندگی به افراد مصدوم بودند.
بازگشت دوباره پدر به خانه
بازگشت دوباره پدر به خانه
چند روز بیشتر به شب یلدا نمانده بود. مادر هفته ای یک بار صبح خیلی زود، دست او و برادرش را می گرفت و از این قطار مترو به آن قطار مترو و از این اتوبوس به آن اتوبوس برای دیدن پدر می رفتند و بعد او را می دیدند پشت شیشه و گاهی بدون آن شیشه که می توانست دست به موهای خرمایی دخترکش عسل بکشد و بگوید: زودی می آیم خانه… گریه نکن!
پرونده ای بدون نشانی شاکی!
پرونده ای بدون نشانی شاکی!
همه تصورشان یک شکستگی بود ولی دکتر با نگاهی به عکس رادیولوژی سری از تأسف تکان داد و گفت: استخوان شکسته لگن، در حین جابجایی مصدوم، نخاع را قطع کرده و نمی توان برای نجات مصدوم از فلج شدن اقدامی انجام داد! و تازه اینجا بود که سرکارگر و حسین معنای اعتراض امدادگران اورژانس را فهمیدند. اگر او همان جایی که افتاده بود، می ماند با کمک آتش نشانی و اورژانس از این فاجعه نجات می یافت و چنین اتفاق تلخی رقم نمی خورد.
مرگ فقط مال همسایه نیست!
مرگ فقط مال همسایه نیست!
حمید دوستم بود. دوست صمیمی که نه، بچه یک محل بودیم. از مدتها پیش انتظار چهارشنبه سوری را می کشیدم. 13 سال بیشتر نداشتم، از نظر من هر چه تلویزیون نشان می داد، فیلم بود. نمی دانستم این اتفاق ممکن است برای خودم بیفتد. انتظار هر چیزی را داشتم جز مرگ بچه محلمان حمید! همسن خودم بود. چند جمله برای هم کری خواندیم که من نارنجک می اندازم و تو ترقه!
سهل انگاری کوچک، تاوانی سنگین
سهل انگاری کوچک، تاوانی سنگین
مرد در مقابل میز قاضی به چشمان ناآشنای شاکی نگاه کرده بود: تو که می دانی من نه از تو خرید کرده ام، نه چکی داده ام، من و تو اصلاً همدیگر را نمی شناسیم. فکر نمی کردم چک هایم به دست کسی افتاده است. گرفتار بودم، با خودم می گفتم چکها را توی خانه جایی گذاشته ام و پیدا می کنم...
97 میلیون تومان تا نجات یک زندانی!
97 میلیون تومان تا نجات یک زندانی!
وقتی مشتریها باکهای جدید بنزین را دیدند، به این فکر افتادند که تعمیر این باکهای فعلی ارزشی ندارد. یکی از آنان هم به شوخی گفت این کار آفتابه خرج لحیم کردن است. این همه خرج تعمیرش می شود، عمرش را کرده، با همین پول، کمی بالاتر کلاً  باک هر دو موتور را عوض می کنیم و راحت!
یک سانحه، یک عبرت!
یک سانحه، یک عبرت!
دیگر توان ایستادن پای تنور داغ نانوایی را نداشت. هنوز تنش از یادگارهای تلخ دفاع مقدس و جنگ تحمیلی و 25 درصد جانبازی رنجور بود که درد کلیه هایش تشدید شد و در نهایت پس از کلی رفت و آمد به بیمارستانها، اعلام کردند کلیه هایت از کار افتاده است و باقی عمر بدون کلیه و با دستگاههای دیالیز زندگی کنی. انگار بیمارستان دور سر فرضعلی می چرخید. یک زندگی سخت با 4 فرزند دانش آموز که سروصدایشان با دیوارهای خانه در هم آمیخته بود. وقتی به خانه رسید، مغازه نانوایی و کرکره هایش را دید و دلش گرفت. باید این مغازه را اجاره می داد و شکم زن و بچه هایش را سیر می کرد. هزینه های دوا و درمان که بماند. چند وقت پیش همشهری اش محمود دنبال مغازه نانوایی اجاره ای می گشت. هنوز بین اجاره به او یا اجاره برای سوپرمارکت دو دل بود که به محمود زنگ زد و گفت فردا صبح بیا و کارت را شروع کن. تنور را خودت بردار، می خواستم بفروشم و به یکی دیگر نان برسانم ولی مال تو!
قشنگترین هدیه تولد دنیا!
قشنگترین هدیه تولد دنیا!
چند روز بیشتر به شب یلدا نمانده است. مادر هفته ای یک بار صبح خیلی زود، دست او و برادرش را می گیرد و از این قطار مترو به آن قطار مترو و از این اتوبوس به آن اتوبوس برای دیدن پدر می روند و بعد او را می بینند پشت شیشه و گاهی بدون آن شیشه که می تواند دست به موهای خرمایی دخترکش عسل بکشد و بگوید: زودی می آیم خانه... گریه نکن!
ترک تحصیل اجباری به خاطر 2 میلیون تومان!
ترک تحصیل اجباری به خاطر 2 میلیون تومان!
زندگی مثل یک دایره است. هر چه می دوی نقطه دنجی نداری، همه جایش یکسان است.. بدون هیچ نقطه روشن! زهرا اینها را زیر لب زمزمه می کند. پشت تلفن صدایش می لرزد. قرار است برای صحبت در مورد شکایتش با او صحبت کنم... این که با چه میزان مبلغی رضایت می دهد و از پیش قسط مهریه اش می گذرد تا شوهرش آزاد شود ولی قصه زندگیش تلخ تر از آن است که با یکی دو میلیون کمتر و بیشتر رنگ شیرینی به خود بگیرد: دخترم دینا به خاطر باقی مانده شهریه مدرسه اش، یک سال است نتوانسته به مدرسه برود. دوستانش کلاس پنجم رفتند و امسال مهرماه کلاس ششم... اما دینا شاید امسال هم نتواند به مدرسه برود. من زنی نیستم که حاضر باشم ذره ای حاضر به ناراحتی شوهرم محمد باشم ولی مجبور شدم مهریه 110 سکه ای خودم را به اجرا بگذارم شاید خانواده اش برای نجات او خودی نشان دهند.
تا آزادی بابا، من مرد خانه هستم!
تا آزادی بابا، من مرد خانه هستم!
زن خسته است! از سرزنشهای مردم، نگاه شماتت بار همسایه ها، رفت و آمدهای زیاد به دادگاه، حالا دیگر تعداد پله ها را می دانست. بچه های معلولش نمی توانستند از این پله ها بالا و پایین بروند، محمد همیشه گوشه لباسش را می گرفت و می گفت: تا آزادی بابا، من مرد خانه هستم! باید من هم همراهت بیایم. به بابا قول داده ام مواظبت باشم...
غذایی که هرگز گرم نشد!
غذایی که هرگز گرم نشد!
دخترک از ترس پشت چادر مادر پناه گرفته و چنگ بر عروسک همدمش می زد. پدرش دست او را نگرفته بود. دست پدرش را به دستان آقای پلیس بسته بودند. مادرش شتابان با التماسهای همراه با ناله، گریه می کرد و از دو خانم می خواست شوهرش را ببخشند. آن دو خانم هم گریه می کردند و بی توجه به این التماسها یکی از آنان می نالید: مادرت برایت بمیر که زن و بچه هایت را تنها گذاشتی و رفتی... به سختی در گرما و سرما با نان کارگری، لقمه نانی درمی آورد حالا همان هم نیست... جواب بچه های یتیم شده اش را چه بدهم؟
دعا زیر باران!
دعا زیر باران!
انگار سقف زندان را بر سرش کوبیده بودند. خاموش و ساکت گوشه ای نشسته و به نقطه ای در دوردستهای زندگیش خیره شده بود. نقطه ای که زیاد هم دور نبود، اما انگار به یاد نمی آورد. چه شد که آن همه خوشی در زندگی ساده شان دود شد و به هوا رفت!
تقدیر مادر شهید از نمایندگی ستاد دیه استان تهران
تقدیر مادر شهید از نمایندگی ستاد دیه استان تهران
هنوز از به یاد آوردن آن روز زیبا، اشک در چشمانش حلقه می زند، درست بر خلاف آن روز تلخی که خبر کشته شدن کارگر در محل پیچید و دستبند سرد قانون بر دستان همسر پیرش نقش بست.  زن از راه دوری آمده بود. از ورامین... برای تقدیر از کسانی که در روزهای سخت یاورشان بودند. ساعتها پای اجاق گاز ایستاده تا شیرینی خانگی درست کند و بگوید دوباره روزهای شیرین به خانه ما بازگشته است.  پسرش هنوز رخت دامادی نپوشیده بود که در لباس آسمانی پاسدار شربت شهادت نوشید و رفت. مادر با همان حلقه اشکش می گوید: برای پسرم هیچ وقت گریه نکردم چون به شهادتش افتخار می کند و برای من هنوز زنده است. خیلی وقتها صدایش می کنم، می آید و کنارم می نشیند و به درد دلهایم گوش می کند ولی برای شوهرم هر روز گریه می کردم چون پیر است و مریض... طاقت زندان را نداشت.
تراشه ای از یک اسکلت!
تراشه ای از یک اسکلت!
زمان: ساعت 12 و 15 دقیقه روز 25 اردیبهشت سال 93   مکان: سازه فلزی مجتمع مسکونی در بزرگراه شهید همت مقابل بوستان جوانمردان صدای فریادهای مرد آهنگر از بالای داربست، بقیه کارگران را به محل کشاند. عینک کارش شکسته و خون از گوشه چشمش بیرون زده بود. بوستان جوانمردان غرب تهران در میان سکوت خاموش شدن موتورهای برق و جوش، این صحنه را نظاره می کرد.  وقتی کارگر جوان را به بیمارستان رساندند، پزشک سری از روی تأسف تکان داد. جراح هم فقط تراشه تیز را از چشم راست خارج کرد و نوشت متأسفانه بیمار دید چشم را از دست داده است. از این به بعد، حسن فقط با چشم چپ می توانست کار کند و چشم راستش از دیدن دنیا محروم شده بود. 
بخاطر پدرم!
بخاطر پدرم!
باران می بارید. از آن بارانهایی که بین سردی زمستان و طراوت بهار گیر کرده بود. دختر جوان با دست و صورت سرمازده، وارد ستاد دیه استان تهران می شود. روزهای آخر اسفند ماه، نگران سفره خالی هفت سینی است که شاید پدر بر سرش نباشد. نگران حرف و حدیثهای فامیل دامادشان که ما آماده برگزاری مراسم عروسی هستیم، پدرت کی آزاد می شود تا پسرمان لباس دامادی بپوشد؟ 
بازی کودکانه ای که مرگی را رقم زد
بازی کودکانه ای که مرگی را رقم زد
صدای خنده های کودکانه بچه ها در کوچه های پاییزی ورامین به گوش می رسید. پسربچه ها که تازه از مدرسه برگشته بودند بدون آن که مشقهایشان را بنویسند، می دویدند و شادی می کردند. ساعتی قبل صفدر با همان کامیون داغون خود باری برای قرچک برده بود.
بارانی که در راه است
بارانی که در راه است
تمام بدبختیها یکباره بر سرش فرود آمده بود،  اجاره نشینی در خانه های محقر و قدیمی.... زمانی در گذشته های نه چندان دور، حقوق کارمندی بود و آسایشی مختصر. سی سال با همین حقوق شوهر زندگی را چرخانده بود. بدبختی از روزی شروع شد که شوهر بازنشسته شد و اطرافیان پیشنهاد به راه انداختن ساخت و ساز به وی دادند، با پاداش بازنشستگی و قرض از این و آن، به امید ره یک شبه راهی بازار آزاد گردید.
با هر دست بدهی، با همان دست می گیری
با هر دست بدهی، با همان دست می گیری
عروسی دخترمه، دستم خالیه، نمیشه قسطی بخرم؟ تخفیف میخوام، جلوی خانواده داماد آبروم میره... حاج مهدی این جملات را زیاد می شنید. حتی خیلی وقتها هم این و آن برای پول دستی وارد مغازه اش می شدند. کار و کاسبی رونق داشت، می گفت با هر دست بدهی، با همان دست می گیری... 
فرشته ای با چشمان سبز
فرشته ای با چشمان سبز
مثل مهد کودک بود، یک جا که نمی دانم کجا بود، یه عالمه بچه... همه با هم بازی می کردیم، غذا میخوردیم و شبها موقعی که خانم مهربون چراغ را خاموش می کرد، می خوابیدیم... نمی دانم کجا بود... ولی یک روز شما و مامانی آمدید و منو انتخاب کردین... دیگر بعد از آن من بودم و تو بودی و مامانی، آن همه بچه دیگر نبود ولی همیشه دست روی سرم می کشیدی تا بخوابم... بابایی، حالا چرا نمی آیی؟ شبها منتظرت می مونم، قول می دم دیگه بدون اجازه سراغ تب لتم نرم... از من دلخوری؟